Blood Center
16.05.2018

KAN BAĞIŞLANIRKEN HANGİ AŞAMALARDAN GEÇİLİR


Kan Bağışı İşlemi tüm aşamaları ile birlikte yaklaşık olarak 30 dk.sürmektedir.

 1. Kan merkezimize gelen gönüllü kan bağışcıları (Donör) ilk olarak  kullanımı zorunlu tutulan donör sorgulama formunu doldururlar. Bu form, sağlığınızla ilgili sizi ve alıcıyı korumak üzere düzenlenmiş sorulardan oluşmaktadır. Formun ön yüzünde kişiye ait kimlik, adres ve bağış bilgileri bulunmaktadır.
 2. Her bağışçımıza onları tanıtıcı bir donör numarası verilir ve ve formda yer alan sorular gözden geçirilir
 3. Ardından sterilite şartlarını bozmamak kaydıyla, kan torbasının iğnesi ile damarınıza girilir. Hafif bir acı hissedebilirsiniz. Bu sırada size herhangi bir hastalığın bulaşması mümkün değildir. Çünkü iğneler steril olup fabrikasyon olarak paketlenmiştir ve ilk kez sizin için kullanılmaktadır
 4. Kan alma koltuğuna uzandığınızda tecrübeli Somali ve Türk Sağlık Personelimizce sağlık personelimizce kan alımı için uygun bir damar belirlenir ve antiseptik bir solüsyonla cilt temizliğiniz yapılır. Ardından sterilite şartlarını bozmamak kaydıyla, kan torbasının iğnesi ile damarınıza girilir. Hafif bir acı hissedebilirsiniz. Bu sırada size herhangi bir hastalığın bulaşması mümkün değildir. Çünkü iğneler steril olup fabrikasyon olarak paketlenmiştir ve ilk kez sizin için kullanılmaktadır   

BAĞIŞLADIĞINIZ KAN HANGİ AŞAMALARDAN GEÇER

 1. Kan bağışından sonra sizden alınan örnek kanlar ile öncelikle kanınızın hangi grup (A,B,O,AB ve Rh tipi) olduğu tespit edilir.
 2. Daha sonra kanınızda serolojik testler olarak adlandırılan AIDS, Hepatit B , Hepatit C ve Sifiliz hastalıkları ile ilgili testler çalışılır.
 3. Kan merkezimizde tek bir bağış kanından 3 ayrı hastanın ihtiyacını karşılamak üzere komponent ayırma işlemi yapılır.
 4. Böylece bağışladığınız 1 ünite kandan eritrosit, taze donmuş plazma ve random trombosit olmak üzere üç ayrı kan ürünü hazırlanır ve ihtiyacı olan hastalara verilmek üzere uygun koşullarda saklanır.

 • Kan merkezi-3.jpg
 • Kan merkezi-4.jpg
 • Kan merkezi-1.jpg
 • Kan merkezi-2.jpg