T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Somali Mogadişu Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. Sağlık Bakanlığı Somali Mogadişu Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Covid-19 Bilgilendirme.

Güncelleme Tarihi: 09/04/2020

COVİD-19 NEDİR?

Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir.Bu sene saptanan  Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.

COVİD-19 NASIL BULAŞIR?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

HASTALIĞA YAKALANMAMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 1 dk  boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.
 Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

COVİD-19  KİMLERİ  DAHA FAZLA ETKİLER?

Elde edilen veriler doğrultusunda ileri yaş ve eşlik eden hastalığı (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olanlarda virüsün ağır hastalık oluşturma riski daha yüksektir.

ÇOCUKLAR OKULDA COVİD-19 KAPABİLİRMİ?

Çocuğunuz okulda grip, nezle ve soğuk algınlığına neden olan virüsler ile karşılaşabilir. Çocuklara da sık sık su ve sabunla ellerini yıkaması söylenmelidir.

TEMİZLİK NASIL YAPILMALI?

Temizlikte su ve deterjanla standart temizlik yapılması yeterlidir. Özellikle eller ile sık dokunulan yüzeyler kapı kolları, tırabzanlar silinmeli. tuvalet ve lavabo temizliğine dikkat edilmelidir. Banyo ve tuvaletler günde en az bir kez sulandırılmış çamaşır suyuyla ( 1:100  normal sulandırma ) temizlenmelidir.

HASTALIĞIN KONTROL ALTINDA TUTMAYA YÖNELİK NE YAPILMALI?

Mümkün olduğunca bu hastaların muayene tetkik ve bakımları sırasında ortamda gerekli olmayan kişiler bulunmamalı.

Hastane ziyaretleri kısıtlanmalı.

Acil olmayan sağlık sorunları için uygun zaman beklenmelidir.


Detaylı bilgi için :    https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/