T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Somali Mogadişu Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. Sağlık Bakanlığı Somali Mogadişu Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Sayın Bakanımız Dr. Ahmet DEMİRCAN 'ın Ziyaretleri

Güncelleme Tarihi: 07/04/2020

Somali’nin başkenti Mogadişu’da 14 Eylül Cumartesi günü meydana gelen patlama nedeniyle Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Demircan ile Sayın Müsteşarımız Prof.Dr. Eyüp Gümüş ve 31 kişiden bir heyetle birlikte 15 Ekim Pazar gecesi saat 23.00’de Mogadişu’ya gelmiştir.

Ayrıca Genel Kurmay Başkanlığının ambulansa dönüştürülen dönüşte yaklaşık 70-80 yaralıyı Türkiye’ye taşıyabilecek kargo uçağı Pazar gecesi saat 01.00 civarında ilave tıbbi malzeme ve ilaç takviyelerini Somali'ye ulaştırmıştır..

Heyette  2'si Pratisyen, 14 Uzman Doktor ve 12 Yardımcı Sağlık Personeli olmak üzere 26 ilave Sağlık Personeli bulunmaktadır.

Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Demircan ve Somali Sağlık Bakanı Dr Fawziya Abikar Mogadişu Somali Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da 14 Eylül Cumartesi günü Saat 15.30 civarı kilometre 5 diye bilinen Mogadişu’daki Recep Tayyip Erdoğan Hastanemize yakın bölgede, şiddeti hastanemizde de hissedilen bir patlama olmuş, hastanemize gece saat 24.00'e kadar 200'ü aşkın yaralı getirildi, yaralılardan 143'ü yatarak tedavi altında alındı, 60 civarında yaralı hastanın tedavileri ayaktan yapılarak  gönderildi, şu an itibariyle hastanemizde yatan 80 civarında yaralı bulunmakta, hastaneye gelenlerden 11’inin hayatını kaybetti, toplamda olay yeri dahil diğer hastanelerde 336 kişinin hayatını kaybetti, hastanemizdeki yaralılardan acil tedavi ve ameliyat gerekenlerin tedavileri yapıldığı, ve halen Türkiye’ye transfer edilecek durumu ağır 9 hasta bulunmaktadır.

17385,somalipatlama8jpg.png