T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Somali Mogadişu Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. Sağlık Bakanlığı Somali Mogadişu Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Somali 'de İlklere Devam...

Güncelleme Tarihi: 07/04/2020

Mogadişu Somali- Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran iki yaşındaki hastaya böbrek tümörü (Willms tümörü) tanısı konuldu. Hastamız, Çocuk Cerrahisi ve Onkoloji Bölümünün başarılı tedavisi sonucu sağlığına kavuşuyor.

Karnında şişlik fark edilmesi üzerine hastanemizin Onkoloji Kliniği uzmanlarından Doç.Dr. Doğan UNCU 'ya başvuran ailenin iki yaşındaki çocuğunda yapılan değerlendirme sonrasında Çocuk Cerrahisi ve Onkoloji bölümü ile güncel tanı ve tedavi seçenekleri gözden geçirildi. Somali’de sadece hastanemizde gerçekleştirilmesi mümkün olan Multidisipliner değerlendirme sonrasında hastanın tümörü Çocuk Cerrahi Uzmanı Op.Dr. İnanç CİCİ tarafından yapılan ve yaklaşık 1,5 saat süren operasyonla çıkarıldı. Ameliyatın başarılı geçtiğini, kitlenin tamamen çıkarıldığını ve postoperatif dönemde sorun olmadığını belirten Çocuk Cerrahi Uzmanı Op.Dr. İnanç CİCİ sonraki dönemde alacağı kemoterapi için hastayı Onkoloji Kliniğine devredeceklerini söyledi. Onkoloji Kliniği uzman doktorumuz Doç.Dr. Doğan UNCU klinik olarak Willms tümörü düşündükleri hastada postoperatif dönemde hızlı bir şekilde kemoterapiye başlanmasının planlandığını belirtti.

Hastane yöneticisi Doç.Dr. Mustafa ÇÖRTÜK “Başta hastaya müdahalede bulunan Op.Dr. İnanç CİCİ ve Doç.Dr. Doğan UNCU olmak üzere, emeğini esirgemeyen ve canla başla çalışan bütün doktor arkadaşlarımıza, hemşirelerimize, eğitimlerini başarıyla sürdüren Somali’li asistan arkadaşlarımıza ve tüm ekibe teşekkür ederim. Kardeş ülke Somali’de sağlıkta öncü hastane olan Mogadişu Somali - Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kuruluşunda irade gösteren devletimize de ayrıca teşekkür ederiz, hastanemizi her gün biraz daha iyiye götürmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

IMG_4150.JPG